09173147324- 071-32317588

چرا به عنوان تولید کننده محتوا به گیمبال نیاز دارید؟


چرا به عنوان تولید کننده محتوا به گیمبال نیاز دارید؟

آیا از خود پرسیده‌اید چرا به عنوان تولید کننده محتوا به گیمبال نیاز دارید؟ یا چگونه می‌توانید تصاویر و فیلم‌هایی بدون لرزش و افت کیفیت ثبت کنید؟ کاربرد گیمبال در تولید محتوا امری انکار ناپذیر است و از ضروریات مهم محسوب می‌شود. در دنیای پرسرعت و رقابت تنگاتنگ تولید محتوا، کیفیت ویدیو از جمله موارد تاثیر گذار در ثبت تصاویر با کیفیت است و می‌تواند تفاوت بزرگ در خروجی کار شما ایجاد کند. به همین دلیل ایجاد محتوای خلاقانه با استفاده از گیمبال برای تولیدکنندگان محتوا یک ضرورت است. با Gimbal شما قادر خواهید بود تا تصاویری پایدار و بدون لرزش ثبت کنید و جلوه‌ای حرفه‌ای به ویدیوهای خود ببخشید. این ابزار فوق‌العاده کمک می‌کند تا حرکت‌های نرم و روان دوربین حتی در حین راه‌رفتن یا دویدن حفظ شود. با گیمبال، داستان‌های خود را با وضوح و پویایی بیشتر روایت کنید و بینندگان خود را مجذوب محتوای ویدیویی کنید. اگر به دنبال ارتقا کیفیت محتوای خود هستید و می‌خواهید در میان رقبا برجسته شوید، گیمبال یک سرمایه‌گذاری هوشمندانه و ضروری است.

چرا به عنوان تولید کننده محتوا به گیمبال نیاز دارید؟

با تمامی مزایای گیمبال یا لرزشگیر آیا طرز استفاده از گیمبال را می‌دانید؟ فرق گیمبال و مونوپاد چیست؟ در ادامه با ما همراه باشید تا از کاربرد گیمبال در تولید محتوا آگاهی یابید.

گیمبال چیست؟

گیمبال (Gimbal) وسیله‌ای تثبیت کننده که برای ثابت نگه داشتن دوربین در حین فیلمبرداری یا عکاسی، علی‌رغم حرکات و لرزش‌های دست کاربر استفاده می‌شود و تصاویری بدون نویز ایجاد خواهد کرد. گیمبال با استفاده از موتور و سنسورهای ژیروسکوپی، لرزش‌ها را در سه محور (پن، تیلت و رول) خنثی می‌کنند و به شما کمک می‌کنند تا فیلم‌ها و عکس‌هایی صاف و روان، بدون لرزش و نویز ضبط کنید. لرزش گیر یا گیمبال در انواع مختلفی برای دوربین‌های DSLR، بدون آینه، اکشن و گوشی‌های هوشمند تولید شده است.


 مقاله پیشنهادی: راهنمای خرید گیمبال موبایل


 

طرز کار گیمبال چگونه است؟

گیمبال برای تثبیت و کنترل نویز و لرزش دست هنگام عکاسی و فیلم برداری قابل استفاده است. در این وسیله با استفاده از حسگرهای ژیروسکوپ و شتاب سنج، لرزش و تکان‌های ناخواسته را تشخیص داده و با پردازش اطلاعات توسط واحد کنترل مرکزی، فرمان‌های اصلاحی را به موتورهای براشلس می‌فرستد تا دوربین را در سه محور (چرخش، شیب و تاب) تثبیت کند. این فرایند باعث می‌شود تا تصاویر و ویدیوها حتی در شرایط حرکت سریع بدون لرزش و با حرکاتی نرم و روان ثبت شوند. استفاده از گیمبال به تولیدکنندگان محتوا امکان می‌دهد که ویدیوهایی با کیفیت بالا با جلوه‌ای حرفه‌ای تولید کنند، که به جذب بیشتر مخاطبان و موفقیت بیشتر در عرصه تولید محتوا تاثیرگذار است.

12 کاربرد گیمبال در تولید محتوا و فیلم برداری

ایجاد محتوای خلاقانه با استفاده از گیمبال در ثبت تصاویر حرفه‌ای بدون نویز به شما در تولید محتوای حرفه‌ای کمک می‌کند. گیمبال در طیف وسیعی از زمینه های تولید محتوا کاربرد دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم:

کاربرد گیمبال در تولید محتوا

 1. به عنوان تولید کننده محتوا از پرمصرف ترین کاربرد لرزشگیر، استفاده از گیمبال مخصوص موبایل است تا بتوانید با گوشی خود ویدیوهایی با کیفیت حرفه ای بسازید و در شبکه‌های اجتماعی آپلود کنید.
 2. اگر از علاقه مندان به عکاسی هستید گیمبال با امکان تثبیت دوربین یا گوشی برای داشتن تصاویری بدون لرزش و با کیفیت کاربرد زیادی دارد.
 3. در تولید محتوا شبکه‌های اجتماعی مانند یوتیوب، اینستاگرام و تیک‌تاک کیفیت ویدیوها بسیار مهم است. از این رو استفاده از گیمبال می‌تواند به تولید ویدیوهای جذاب و حرفه‌ای و جذب مخاطب بیشتر کمک کند.
 4. یکی از کاربرد گیمبال در تولید محتوا ضبط کلیپ عروسی است. گیمبال برای فیلمبرداری عروسی به عکاسان کمک می‌کند تا ویدیوهایی روان و بدون لرزش از مراسم عروسی و جشن عروسی بگیرند.
 5. برای فیلمبرداری رویدادهای ورزشی استفاده از گیمبال برای تولید محتوایی جذاب و خاص و خلق ویدیوهایی اکشن و هیجان انگیز استفاده می‌شود.
 6. هنگام تولید محتوا میتوان Gimbal را به پهپاد متصل کرد تا ویدیوهای هوایی باورنکردنی بدون لرزش و با کیفیت بالا ضبط شود.
 7. یکی از گزینه‌های عالی برای فیلم برداری مستند استفاده از گیمبال برای ضبط ویدیوهای واقع گرایانه و بدون لرزش از سوژه های مد نظر است.
 8. استریمینگ زنده از دیگر کاربرد گیمبال در تولید محتوا است که به شما کمک می‌کند تا ویدیوهایی روان و بدون لرزش تولید کنید.
 9. انواع گیمبال به فیلم برداران امکان می‌دهد که در مکان‌های سخت و دشوار، مانند کوهستان، جنگل و محیط‌های پرجنب و جوش ویدیوهایی پایدار و باکیفیت ضبط کنند.
 10. با استفاده و اطلاع از کاربرد گیمبال در تولید محتوا میتوان حرکت‌های دوربین را به صورت نرم و روان انجام داد.
 11. در صحنه‌های فیلم برداری که نیاز به حرکت‌های دوربین پیچیده و سریع وجود دارد می‌توانید از گیمبال استفاده کنید.
 12. حرکت‌های نرم و پایدار دوربین می‌تواند به ویدیوها جلوه‌ای حرفه‌ای و جذاب دهد که در تولید فیلم، تبلیغات و موزیک ویدیو بسیار ارزشمند است.

نکات و ترفندهای فیلمبرداری با گیمبال

همان‌طور که می‌دانید گیمبال ابزاری قدرتمند برای فیلمبرداری و عکاسی روان و سینمایی هستند که با استفاده از آن می‌توانید لرزش دوربین عکاسی را به حداقل برسانید و ویدیوهایی با کیفیت حرفه ای ایجاد کنید. فراموش نکنید قبل از فیلمبرداری ابتدا با گیمبال خود تمرین کنید. 

ترفندهای فیلمبرداری با گیمبال

در اینجا چند نکته و ترفند برای کمک به شما در استفاده حداکثر از گیمبال خود آورده شده است:

تعادل گیمبال

اولین قدم مهم در فیلمبرداری با گیمبال، تعادل صحیح آن است که برای اطمینان از عملکرد روان و پاسخگویی گیمبال به حرکات شما باید به آن توجه کنید. برای نحوه تعادل بهتر توصیه شده دستورالعمل های سازنده گیمبال را دنبال کنید.

حالت های مختلف گیمبال

گیمبال دارای حالت های مختلف فیلمبرداری مانند حالت پانوراما، حالت تیلت و حالت قفل هستند. برای فیلم برداری بهتر می‌توانید آزمایش کنید تا متوجه شوید کدام نوع برای فیلمبرداری بهتر است.

حرکات آرام و کنترل شده

هنگام فیلمبرداری و تولید محتوا با گیمبال حرکات آرام و کنترل شده داشته باشید. حرکات ناگهانی و تند می تواند باعث لرزش و ناپایداری ویدیو شما شود.

استفاده از جوی استیک

از جوی استیک Gimbal برای تنظیم ظریف قاب و دنبال کردن سوژه های خود استفاده کنید تا ویدیوهایی صاف و روان با حرکات دوربین بسازید.

پیروی از قوانین ترکیب بندی

قوانین ترکیب بندی را هنگام فیلمبرداری با گیمبال به خاطر داشته باشید. از خطوط راهنما، قانون یک سوم و سایر تکنیک های ترکیب بندی برای ایجاد ویدیوهایی بصری جذاب استفاده کنید.

نورپردازی و کمک از نور طبیعی

نورپردازی نقش مهمی در کیفیت ویدیوهای شما دارد. سعی کنید در نور طبیعی فیلمبرداری کنید یا از نورپردازی مصنوعی برای روشن کردن صحنه خود استفاده کنید.

صدای با کیفیت برای تولید محتوا

از میکروفون با کیفیت برای ضبط صدای واضح و شفاف استفاده کنید. همچنین می توانید از میکروفون اکسترنال برای بهبود کیفیت صدا هنگام تولید محتوا استفاده کنید.

روش استفاده از گیمبال را بشناسید

اگر می‌خواهید ویدیوهایی بدون لرزش ثبت کنید باید از روش استفاده از گیمبال نیز اطلاع یابید. در اینجا مراحل اولیه نحوه استفاده از گیمبال آمده است:

روش استفاده از گیمبال

 1.  گیمبال را شارژ کنید (اکثر گیمبال ها از طریق USB شارژ می شوند)
 2. دوربین خود را به گیمبال وصل کنید
 3. گیمبال را در حالت تعادل بگذارید تا به درستی کار کند
 4. گیمبال را از طریق دکمه روشن/خاموش، روشن کنید
 5. حالت Gimbal را از بین انواع مختلف آن مثل مانند حالت پانوراما، حالت تیلت و حالت قفل انتخاب کنید
 6. از خلاقیت خود استفاده کرده و از گیمبال خود برای امتحان کردن انواع مختلف فیلم و عکس استفاده کنید
 7. با زدن دکمه ضبط فیلمبرداری را آغاز کنید

فرق گیمبال با مونوپاد

ویژگی گیمبال مونوپاد
ثبات تصویر دارد ندارد
حرکات دوربین روان و سینمایی محدود
قابلیت ردیابی سوژه، پانوراما، تایم لپس و ... تنها برای بلند کردن دوربین
کاربرد فیلمبرداری حرفه ای، عکاسی، استریمینگ زنده و ... عکاسی سلفی، فیلمبرداری ساده و ...
وزن و ابعاد سنگین و حجیم سبک و کوچک
قیمت گران< ارزان
اتصال به گوشی بلوتوث یا Wi-Fi ندارد

مزایای استفاده از گیمبال

در تولید محتوا مهمترین مزیت استفاده از گیمبال، ثبات تصویر است. گیمبال ها می‌تواند لرزش دست را خنثی کرده و به شما کمک کند تا ویدیوهایی صاف و روان سینمایی بدون لرزش ضبط کنید. برخی از انواع گیمبال دارای قابلیت های اضافی مانند ردیابی سوژه، پانوراما و تایم لپس هستند که می‌تواند به شما در خلاقیت بیشتر در عکاسی و فیلمبرداری یاری رساند. یکی دیگر از مزایای استفاده از گیمبال ضبط ویدیوهای صاف و بدون لرزش با خلاقیت سینمایی است. در مجموع، گیمبال ابزاری ارزشمند برای هر تولید کننده محتوا که به دنبال ایجاد ویدیوهایی با کیفیت حرفه‌ای است.

یگانه امیری نژاد 1403/3/21