نکات و ترفندهای نورپردازی برای ضبط ویدیو و عکاسی


نکات و ترفندهای نورپردازی برای ضبط ویدیو و عکاسی

از نکات و ترفندهای نورپردازی برای ضبط ویدیو و عکاسی چه می‌دانید؟ آیا می‌خواهید نورپردازی برای فیلمبرداری را به سطحی حرفه‌ای برسانید؟ اگر فردی علاقه‌مند به تولید محتوا هستید و می‌خواهید از آن کسب درآمد کنید به تجهیزات نورپردازی ویدیو نیاز خواهید داشت. نورپردازی در فیلمبرداری تاثیر زیادی در کیفیت ویدیوهای شما دارد و آن را به ویدیویی حرفه‌ای تبدیل می‌کند. یکی از نگرانی‌های افراد مشغول در حوزه ضبط انواع ویدیو و بلاگری بالا بردن کیفیت نور برای ویدیو است. نور مناسب عکاسی یکی از الزامات مهم تولید محتوای ویدیویی و حتی تصویری است. با نورپردازی ویدیویی به شکل صحیح رنگ واقعی را به ویدیوهای خود بیاورید! آموزش نورپردازی ویدیو به شما کمک می‌کند هر عکس و فیلم شما به یک شاهکار تبدیل شود.

نکات و ترفندهای نورپردازی برای ضبط ویدیو و عکاسی

اگر می‌خواهید بدانید چگونه برای ویدیوهای یوتیوب و اینستاگرام نورپردازی کنید در ادامه متن با ما همراه باشید.

آشنایی با تجهیزات نورپردازی ویدیو

با کمک تجهیزات نورپردازی ویدیو که از جنبه‌های مهم تولید محتوا است می‌توانید تاثیر زیادی بر کیفیت ویدیوهای خود بگذارید. همان‌‎طور که می‌دانید نورپردازی صحیح به تمرین و تجربه نیاز دارد. با توجه به نوع ویدیویی که تولید می‌کنید و محیطی که در آن کار می‌کنید باید تجهیزات و تنظیمات مناسب انتخاب شود تا بهترین نتایج را به دست آورید. در ادامه بعضی از تجهیزات نورپردازی ویدیو را معرفی خواهیم کرد:

 1. ویدیو لایت (Video Lights)از انواع تجهیزات نورپردازی که به‌طور خاص برای استفاده در فیلم‌برداری و تولید ویدیو طراحی شده‌اند. این نورها برای ایجاد نور مناسب و متعادل در صحنه، بهبود کیفیت تصویر و کمک به برجسته‌سازی سوژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. کیت نور باتومی (Light Stick Kit) نورهای بلند و باریک با قابلیت تنظیم شدت و رنگ نور است که به شکل باتوم طراحی شده‌اند. از کیت نور باتومی برای نورپردازی خلاقانه، ایجاد افکت‌های نوری خاص و نورپردازی محیط‌های کوچک و فیلم‌برداری در مکان‌های محدود استفاده می‌شود و در تولید محتواهای ویدیویی، عکاسی و فیلم‌برداری محبوبیت زیادی دارد.
 3. فلاش اکسترنال فلاش اکسترنال دستگاه نورپردازی جداگانه است که به دوربین متصل می‌شود و نور بیشتری را نسبت به فلاش داخلی دوربین فراهم می‌کند. قابلیت چرخش و تنظیم زاویه در فلاش اکسترنال به کاهش سایه‌ها و بهبود کیفیت نورپردازی در عکاسی و فیلم‌برداری کمک می‌کند. این نوع فلاش برای عکاسی حرفه‌ای، پرتره و عکاسی در شرایط نور کم بسیار مفید است.
 4. رفلکتور عکاسی از تجهیزات نورپردازی برای ضبط ویدیو ابزاری ساده و مقرون به صرفه است که با بازتاب نور سایه‌ها را کاهش داده و نورپردازی را بهبود می‌بخشد. این ابزار به صورت یک صفحه قابل حمل در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف (سفید، نقره‌ای، طلایی و مشکی) وجود دارد. از رفلکتور برای پر کردن سایه‌ها، افزودن درخشندگی و ایجاد تعادل نوری در عکاسی و فیلم‌برداری استفاده می‌شود.

تجهیزات نورپردازی ویدیو

نکات نورپردازی برای ضبط ویدیو و عکاسی چیست؟

برای داشتن نور مناسب عکاسی، اهمیت انتخاب و تنظیم منبع نور، مانند نور طبیعی و مصنوعی را دست کم نگیرید. با بهره‌گیری از نکات و ترفندهای نورپردازی برای ضبط ویدیو و عکاسی مثل سه نقطه نورپردازی و کنترل شدت و دمای رنگ نور، می‌توانید تعادل و جزئیات مناسبی را در تصاویر خود ایجاد کنید. همچنین، توجه به پس‌زمینه و کنترل سایه‌ها به شما کمک می‌کند محتواهای جذاب‌تری بسازید و رضایت بیشتر دنبال کنندگان خود را جلب کنید.

 • انتخاب کادر مناسب فیلمبرداری
 • استفاده از چندین منبع نور
 • تجهیزات نورپردازی ویدیو
 • به کار بردن نور مناسب در جای خود
 • تنظیم درجه و دمای حرارت نور
 • کنترل سایه‌ها برای داشتن عمقی بهتر
 • پس زمینه مناسب

آموزش نورپردازی برای فیلمبرداری

نورپردازی یکی از مهم‌ترین جنبه‌های فیلمبرداری است که می‌تواند کیفیت ویدیوها را به طور چشمگیر بهبود بخشد. با درک و اعمال این اصول و تکنیک‌های گفته شده می‌توانید نورپردازی حرفه‌ای‌تر و موثرتری برای فیلمبرداری خود داشته باشید و کیفیت ویدیوهای خود را بهبود ببخشید. در ادامه به مراحل و نکات اساسی نورپردازی برای فیلمبرداری می‌پردازیم:

آموزش نورپردازی برای فیلمبرداری

 • برای تثبیت منابع نور و جلوگیری از حرکت و تغییر ناخواسته آن‌ها می‌توانید از سه پایه مناسب استفاده کنید
 • با تغییر زوایا، شدت و تعداد منابع نور، نتایج مختلف را بررسی کنید تا به تنظیمات ایده‌آل برسید. از رفلکتور نورپردازی برای ضبط ویدیو برای کنترل سایه‌های ناخواسته استفاده کنید.
 • با استفاده از نورهای پشت و پس‌زمینه به صحنه، عمق و جذابیت بیشتری بدهید.
 • از تکنیک سه نقطه نورپردازی Three-Point Lighting شامل استفاده از نور کلیدی، نور پرکننده و
 • نور پشت برای ایجاد نورپردازی متعادل و حرفه‌ای استفاده کنید.
 • نور Hair Light که به‌طور خاص برای جدا کردن مو از پس‌زمینه و ایجاد بُعد بیشتر استفاده می‌شود.
 • Eye Light یا همان نوری که در چشم‌های سوژه بازتاب می‌شود و درخشش و زندگی به چشم‌ها می‌دهد.

شناخت منبع نور

شناخت نور طبیعی به فیلمبرداران کمک می‌کند تا بهترین نتایج ممکن را با استفاده از منابع نور طبیعی بدست آورند جلوه‌های خاصی را در فیلمبرداری به کار برند. شما می‌توانید از دو نوع نور طبیعی و مصنوعی در ویدیوهای خود استفاده کنید.

نور خورشید: نور طبیعی خورشید یکی از قوی‌ترین منابع نوری موجود است که می‌تواند صحنه‌ها را به طور طبیعی و زیبا روشن کند.

نور مصنوعی: در انتخاب منبع نور مصنوعی (مثل LED Lights، فلورسنت، تنگستن) نوع فیلمبرداری، محیط و انتظار شما از رنگ ویدیو یا عکس تاثیرگذار است.

انواع نورپردازی

در آموزش نورپردازی برای فیلمبرداری یکی از عوامل مهمی که باید به آن توجه کنید شناخت انواع نورپردازی است که قدم مهمی در ثبت زیبایی سوژه خواهد داشت. نور کلیدی (Key Light) نور اصلی و قوی‌ترین منبع نور که از زاویه‌ای حدود 45 درجه نسبت به سوژه تابیده می‌شود. نور پرکننده (Fill Light) نوری که برای کاهش سایه‌های ایجاد شده توسط نور کلیدی استفاده می‌شود و در سمت مخالف نور کلیدی قرار می‌گیرد. نور پشت (Back Light) نوری که از پشت یا بالای سوژه تابیده می‌شود تا جداسازی و عمق بیشتری را ایجاد کند. پس‌زمینه (Background Light) نوری که پس‌زمینه صحنه را روشن می‌کند و باعث جدا شدن سوژه از پس‌زمینه می‌شود.

تنظیمات نورپردازی

یکی از عوامل مهم در نورپردازی ویدیویی شدت نور است که با استفاده از دمپرها یا تغییر فاصله منبع نور از سوژه، قابلیت تنظیم شدت نور فراهم خواهد شد. تغییر زاویه منبع نور نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر ظاهر نهایی ویدیو داشته باشد. همچنین با تنظیم دمای رنگ نور می‌توانید جلوه‌های مختلفی ایجاد کنید.
نورپردازی ویدیویی

نور روز (Daylight) حدود 5600 کلوین و نور تنگستن (Tungsten) حدود 3200 کلوین است.

شناخت تجهیزات نورپردازی

شناخت تجهیزات نور پردازی و به کارگیری صحیح آن یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی است که در هنگام آموزش نورپردازی برای فیلمبرداری باید دقت ویژه داشته باشید.

نوع تجهیزات نورپردازی کارایی
پنل LED قابلیت تنظیم شدت و دمای رنگ، کارایی بالا و تولید حرارت کم
Softbox ایجاد نور نرم و پخش شده برای کاهش سایه‌های سخت
Reflector بازتاب نور و پر کردن سایه‌ها
Diffuser نرم کردن نور و کاهش شدت آن
Grid متمرکز کردن نور در یک جهت خاص
Barndoors کنترل و جهت‌دهی به نور
Color Gels تغییر رنگ نور و ایجاد جلوه‌های نوری خاص
Flags مسدود کردن نور و جلوگیری از ورود نور ناخواسته به صحنه

چگونگی نورپردازی برای ویدیوهای یوتیوب و تلگرام

برای نورپردازی در ویدیوهای یوتیوب و تلگرام باید از قبل آماده باشید و محل مناسب فیلم برداری با کادر مناسب را انتخاب کنید. استفاده از منبع نور اصلی با شدت مناسب برای روشن کردن سوژه از مراحل مهم نورپردازی برای ضبط ویدیو است و باید از جلو و به سمت صورت سوژه تابانده شود. برای بهتر شدن و کیفیت بالای خروجی ویدیو منعی نور برای پس زمینه و جدا کردن سوژه از آن به کار ببرید. قدم بعدی تنظیم دمای رنگ و کنترل سایه‌ها است که در جذابیت ویدیو نقش مهمی دارد. در نهایت می‌توانید خلاقیت خود را هنگام تست تنظیمات نورپردازی مختلف به منظور رسیدن به جلوه مطلوب و جذاب در ویدیوهای خود به کار ببرید.

نحوه نورپردازی ویدیو برای اینستاگرام

هنگام نورپردازی ویدیو برای اینستاگرام، می‌توانید از رویکردهای زیر استفاده کنید تا ویدیوهای جذاب و حرفه‌ای برای اینستاگرام تولید کنید تا مخاطبان بیشتری جذب شود.

نحوه نورپردازی ویدیو برای اینستاگرام

 • اطمینان حاصل کنید که سوژه نور کافی دارد و وضوح و روشنایی مناسبی دارد
 • استفاده از نور کافی به شما کمک می‌کند تا جزئیات صحنه را به خوبی ضبط کنید
 • در صورت امکان، از نور طبیعی موجود در محیط استفاده کنید
 • زوایای مناسب و استفاده از پنجره‌ها برای ورود نور طبیعی می‌تواند جلوه‌ی زیبا و طبیعی‌تری را به ویدیو شما ببخشد
 • استفاده از چراغ‌های LED قابل حمل و قابل تنظیم می‌تواند به شما کمک کند تا نورپردازی حرفه‌ای و جذابی برای ویدیوهای خود ایجاد کنید
 • کمک از روش نورپردازی سه‌نقطه‌ای شامل نور کلیدی، نور پرکننده و نور پس‌زمینه برای نورپردازی متوازن و جذاب ویدیوها
 • استفاده از رفلکتور برای کنترل سایه و روشنایی

یگانه امیری نژاد 1403/3/26